Εύβοια-Τελικός Κυπέλλου: Αρτάκη Αιδηψός 5- 0 – Τρίτη φορά Κυπελλούχος η Αρτάκη- (Λεπτό προς λεπτό η ακτινογραφία του αγώνα-Βίντεο και φωτο)

Στο 5′ Ο Ιορδανίδης συνεργάστηκε με τον Μερτύρη που έκανε μια σέντρα που δεν μπόρεσε να απειλήσει τα καρέ του Μπιμπάϊ Μ.

8′ Συνεργασία Ιορδανίδη – Μερτύρη από αριστερά θα γίνει και η σέντρα το σουτ του Παπαδάκη από τα όρια της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε άουτ.

9′ Από φάουλ του Αναστασιάδη προσωρινό διώξιμο του Τσούπρου σουτ του Κυριακού η μπάλα πέρασε άουτ.

11′ Σέντρα του Στασινόπουλου από δεξιά το σουτ του Παυλίδη η μπάλα πέρασε άουτ.

13′ Από φάουλ του Γάσπαρη ο Τσούπρος γλίστρησε στο ύψος του πέναλτι η μπάλα πέρασε άουτ.

16′ 1-0 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ταυταρίδης από πλάγια θέση δεξιά εκτός περιοχής εκτέλεσε το φάουλ και ο Στασινόπουλος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

19′ Σουτ του Ιορδανίδη έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπιμπάϊ Μ.

21′ Άστοχο σουτ του Παπαδάκη πέρασε άουτ.
31΄Ο Παπαδάκης την πάσα για τον Ιορδανίδη το σουτ που έκανε εκτός περιοχής η μπάλα πέρασε άουτ.

35′ Ο Μερτύρης θα κάνει την σέντρα ο Παυλίδης θα σπάσει με το στήθος την μπάλα ο Βελής θα πιάσει ένα σουτ βολίδα ο Μπιμπάϊ απομάκρυνε την μπάλα.

43′ Σουτ του Παπαδάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα κόντραρε σε σώματα και απομακρύνθηκε.

45′ 2-0 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παπαδάκης θα κάνει την πάσα στον Παυλίδη μέσα στην περιοχή που με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Τέλος ημίχρονου: 2-0
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε

49′ Ο Γάσπαρης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση εκτός περιοχής ο Μουζάκης μπλόκαρε την μπάλα.

52′ Ο Ταυταρίδης την μπαλιά ο Παυλίδης έσπασε την μπάλα για τον Ιορδανίδη που απο το όριο της περιοχής έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

53′ Αλλαγή για τον ΑΟΝΑ ο Χατζηστάμου στην θέση του Μπιμπισίδη.

59′ Μοναδική ευκαιρία να κάνει ο ΑΟΝΑ το 3-0! Ο Παυλίδης την μπαλιά για τον Χατζηστάμου που θα βγει σε τετ-α-τετ θα πλασάρει με τον Μπιμπάϊ να διώχνει την μπάλα.

64′ Ο Παυλίδης από το ύψος του πέναλτι πάσαρε στον Ταυταρίδη που έκανε το σουτ έσωσε ο Γιουκάϊ σωτήρια.

65′ Διπλή αλλαγή για την Αιδηψό στις θέσεις των Μακρή και Γιουκάϊ Εργκ. πέρασαν οι Σούμπασης Αλ. και Μηλόπουλος

69′ Τριπλή αλλαγή για τον ΑΟΝΑ οι Μεταξάς, Λάμπρου, Σαλπιγγίδης πέρασαν στις θέσεις των Ταυταρίδη, Ιορδανίδη και Παπαδάκη.

70′ Σέντρα του Χατζηστάμου το σουτ του Σαλπιγγίδη μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

74′ 3-0 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παυλίδης θα κάνει την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Σαλπιγγίδη δεξιά μέσα στην περιοχή που θα πλασάρει τον Μπιμπάϊ κάνοντας το 3-0.

78′ Σουτ του Μεταξά μέσα από την περιοχή ο Μπιμπάϊ απομάκρυνε την μπάλα.

79′ Διπλή αλλαγή για την Αιδηψό βγήκαν οι Αναστασιάδης και Ζουζουλής και πέρασαν οι Καρατζούδης και Μαυρούτσικος.

79′ Αλλαγή για τον ΑΟΝΑ ο Παυλίδης έδωσε την θέση του στον Γερογιάννη.

82′ 4-0 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Σέντρα του Χατζηστάμου η κεφαλιά του Βελή μέσα από την περιοχή στα δίχτυα.

84′ Σουτ του Σαλπιγγίδη ο Μπιμπάϊ απομάκρυνε την μπάλα.

85′ Ατομική ενέργεια του Βέλη που θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή από τον Μαυρουτσίκο ο διαιτητής Κοκόρης καταλόγισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσούπρος στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία.

87′ 5-0 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Μεταξά θα γυρίσει την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Χατζηστάμου με διπλή προσπάθεια έκανε το 5-0.

88′ Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ από τον Βελλή η μπάλα πέρασε άουτ.

90′ Χάλασε ο τελικός με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μην συγκρατούν τα νεύρα τους και τον διαιτητή Κοκκόρη να μοιράζει εκατέρωθεν κίτρινες κάρτες.

95′ Σουτ του Μαυρουτσίκου ο Μουζάκης έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα.

Τελικό σκορ: 5-0

Ο ΑΟΝ.Αρτάκης κατακτά για 3η σερί σεζόν το τρόπαιο του κυπέλλου Ευβοίας.

Το φετινό Κύπελλο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του επί σειρά ετών προέδρου της ΕΠΣΕ Χρήστου Φεφέκου (την αναμνηστική πλακέτα παρέλαβε η κόρη του Μαρία).

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: ΚΟΚΚΟΡΗΣ Η., ΝΤΟΒΟΛΗΣ Ι., ΣΕΡΡΑΣ Π. (4ος ΧΡ. ΣΙΑΠΛΑΟΥΡΑΣ).

ΑΟ ΝΕΑΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Μαγκαφίνης): Μουζάκης, Στασινόπουλος, Μερτύρης, Τσούπρος, Μπιμπισίδης (54′ Χατζηστάμου), Ζαχαράκης, Ταυταρίδης (68′ Στ. Λάμπρου), Βελλής, Παυλίδης (79′ Γερογιάννης), Ιορδανίδης (68′ Μεταξάς), Παπαδάκης (68′ Σαλπιγγίδης).

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Γάσπαρης, Ερ. Γιουκάι (65′ Σούμπασης), Πατσής, Βασ. Αναστασιάδης (79′ Μαυρούτσικος), Μαρ. Σουλιάδης, Ι. Σουλιάδης, Κυριακού, Ζουζουλής (79′ Καρατζούδης), Σωτ. Μακρής (65′ Μηλόπουλος).