Super League 1: Ο ΠΑΟΚ στην κορυφή, τρίτος ο Ολυμπιακός – Μεγάλοι χαμένοι ΑΕΚ, ΠΑΟ

Απίστευτο φινάλε στην κανονική περίοδο της SL – Ο Άρης με πέναλτι στο 97′ έριξε την ΑΕΚ από την κορυφή, όπου βρίσκεται ο ΠΑΟΚ που νίκησε στη Λαμία – Ο εκπληκτικός Ολυμπιακός (3-0 τον Βόλο) πέρασε τρίτος, αφού ο ΠΑΟ έμεινε στο 2-2 με τον ΟΦΗ

Τέτοιο συγκλονιστικό φινάλε σε κανονική περίοδο της Super League 1 δεν έχει ξανασυμβεί και πλέον η διαδικασία των play offs (που ξεκινά το ερχόμενο Σαββατοκύριακο) αναμέμεται με τεράστιο ενδιαφέρον αφού η διαφορά του πρώτου (ΠΑΟΚ με 60 βαθμούς) από τον τέταρτο (Παναθηναϊκός με 56) είναι μόλις τέσσερις βαθμοί και έχουμε μπροστά μας δέκα αγωνιστικές γεμάτες ντέρμπι.

Υπενθυμίζουμε ότι η κλήρωση για τα play off (ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Άρης, Λαμία) γίνεται αύριο Δευτέρα (4/3, 15:00) και η αντίστοιχη για τα Play out (Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος, Πανσερραϊκός, ΟΦΗ, Βόλος, Παναιτωλικός, Κηφισιά, ΠΑΣ Γιάννινα) επίσης αύριο στς 15:15.

Η ΑΕΚ εκκίνησε την 26η αγωνιστική ως πρώτη και παρέμενε σ’ αυτήν την θέση έως το 90’+6′ καθώς μετά από ένα ματς γεμάτο ανατροπές) προηγείτο με 3-2 στην έδρα του Άρη… Σ’ εκείνο το λεπτό όμως ο Βίντα έκανε χέρι, ο Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι και ο Μορόν ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό 3-3! Μια ισοπαλία ψυχολογίας για τον Άρη που έχει μπροστά του τον ημιτελικό με τον Παναιτωλικό (έχοντας κερδίσει 1-0 στο Αγρίνιο).

Αυτή η ισοπαλία έφερε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή με τους ασπρόμαυρους επί 70 λεπτά να αδυνατούν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό που τους είχε βάλει η Λαμία.
Στο 71′ όμως ο άφαντος σχεδόν σε όλο το ματς Τάισον άνοιξε το σκορ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μπάμπα στο 90’+2′ με τους ασπρόμαυρους να παίρνουν το δώρο από τον συμπολίτη και να περνούν πρώτοι. Η Λαμία παρά την ήττα της ολοκλήρωσε την κορυφαία της σεζόν στη μεγάλη κατηγορία και θα παίξει στα πλέι οφ.

Ο άλλος μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο Ολυμπιακός που συνέχισε το απίστευτο σερί του επί των ημερών του Μεντιλίμπαρ (4χ4 στην Ελλάδα και 2χ2 στην Ευρώπη) επικρατώντας με 3-0 του Βολου στο κατάμεστο Καραϊσκάκης.

Ολυμπιακός – Βόλος ΝΠΣ 3 – 0

Οι Βολιώτες έμειναν νωρίς με 10′ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως καθώς πέρα από τα τρία γκολ, είδε άλλα τόσα να του ακυρώνονται μέσω VAR.

Μετά την ΑΕΚ ο άλλος μεγάλος χαμένος της αγωνιστικής είναι ο ΠΑΟ που έχασε και πάλι βαθμούς (τρίτη ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία ματς) μένοντας στο 2-2 με τον ΟΦΗ.

Οι εντυπωσιακοί Κρητικοί προηγήθηκαν δύο φορές, ο ΠΑΟ μπόρεσε να ισοφαρίσει όχι όμως και να φτάσει στη νίκη με αποτέλεσμα να κατρακυλήσει στην 4η θέση της βαθμολογίας! Μ’ αυτόν τον βαθμό ο ΟΦΗ είναι στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη όπου ο μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Πανσερραϊκός!

Τα λιοντάρια με δύο γκολ του Αμρ Ουάρντα νίκησαν τον αδιάφορο Αστέρας Τρίπολης, έφτασαν στους 27 βαθμούς και πλέον μόνο με αυτοκτονία θα χάσουν την κατηγορία αφού είναι στο +7 από την 13η θέση που οδηγεί στη Super League 2.

Παναιτωλικός και Κηφισιά μοιράστηκαν τους βαθμούς στο χορταστικό 2-2, αλλά το Χ δεν ικανοποίησε κανέναν καθώς παραμένουν σε τρομερά δύσκολη θέση…

Το ίδιο ισχύει και για τον ΠΑΣ Γιάννινα που αν και προηγήθηκε έμεινε στο 1-1 με τον αδιάφορο Ατρόμητο και παραμένει στην τελευταία θέση.