Θεοφάνεια-Σκύρος: Το διαχρονικό έθιμο της λιτανείας
Κοινοποίησε:
Κοινοποίησε:
Με κατάνυξη γιορτάστηκαν τα Θεοφάνια στη Σκύρο ακολουθώντας το έθιμο δεκαετιών. Η λιτανεία των εικόνων ξεκίνησε από το μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου, Πολιούχου της Σκύρου και οδηγήθηκε στην “Αναβάλσα” για τον Αγιασμό των υδάτων.
Την λιτανεία ακολούθησαν ο Δήμαρχος Νικόλαος Μαυρίκος, εκπρόσωποι του Δημοτικού Συμβουλίου, ο Διοικητής κ. Χρήστος Καραμάνης και εκπρόσωποι της 135 ΣΜ και Δημότες του Νησιού.